Koronawirus zdominował nie tylko wszystkie aspekty życia, ale i śmierć oraz związany z nią pogrzeb. Pandemia postawiła cały świat w obliczu nowych obostrzeń, zasad i norm, których należy przestrzegać podczas pogrzebu. Dowiedz się, jakie zasady pochówku i konsolacji obowiązują wobec wszystkich bliskich i rodziny zmarłego na COVID-19.
Pogrzeb w dobie pandemii – co się zmieniło? 5 ważnych zasad
Osoby, które zmarły z powodu Covid-19 są podczas pogrzebu poddane specjalnym procedurom. Sposób postępowania ze w przypadku osób zmarłych, na SARS-CoV-2 został opisany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020 r. Jak dziś wygląda pogrzeb w czasie pandemii?
- Nie ma możliwości otwarcia trumny, podczas ostatniego pożegnania, a ciała są specjalnie zabezpieczone. Z uwagi na szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, zwłoki nie są myte ani ubierane, lecz pakowane do dwóch worków, oraz dezynfekowane płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym.
- Na dnie trumny należy umieścić specjalną matę grubości 5 centymetrów. Zapobiega ona przesiąkaniu płynów, które niestety nie są wolne od SARS-CoV-2. Dlatego wszelkie procedury wprowadzono po to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, który znajduje się w ciele zmarłego.
- Pogrzeb w czasie pandemii może zmienić nasze spojrzenie na pochówek, ponieważ w przypadku zakażonych często zaleca się kremację, która jest najbezpieczniejsza z punktu widzenia epidemiologów. Dlatego często decydują się na nią nawet osoby, które dotąd nie były zwolennikami takiego pochówku.
- Specjalnymi obostrzeniami objęta jest oczywiście także sama ceremonia pogrzebowa. W związku z obowiązującymi restrykcjami musimy przestrzegać dystansu społecznego. Dlatego w podczas uroczystości religijnych w kościołach (do których zaliczamy także pogrzeb) obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.
- Ponieważ pogrzeb odbywa się na zewnątrz, nie zakłada on oczywiście limitu osób, a jedynym wymogiem jaki musimy spełnić jest obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowanie stosownego dystansu (minimum 2 metry odstępu).
Stypa w czasie pandemii koronawirusa – czy konsolacja ma sens?
Jeśli planujesz urządzić stypę w czasie pandemii i wynająć stosowny lokal – czeka cię rozczarowanie. Nadal obowiązuje nakaz zamknięcia wszystkich lokali gastronomicznych. Jednak najbliższa rodzina zmarłego na Covid-19 nie jest całkowicie pozbawiona konsolacji. Psychologowie twierdzą, że nie należy całkowicie zabraniać możliwości pożegnania zmarłej osoby. Jest to bowiem istotne dla zdrowia psychicznego wszystkich, którzy utracili kogoś bliskiego. Dlatego z powodzeniem można urządzić tzw. stypę po zmarłym w domu, pamiętając, że powinno w niej wziąć udział maksymalnie do 5 osób, nie włączając gospodarzy.