Śmierć bliskiej osoby to ogromny ból po stracie, a w dodatku musimy pamiętać o wielu formalnościach, których należy dopełnić. Podpowiadamy, co należy zrobić po śmierci kogoś bliskiego. Sprawdź jak i co przygotować do pogrzebu.
Organizacja pogrzebu – zdaj się na specjalistów
Samodzielna organizacja pogrzebu jest bardzo trudna. Jesteśmy przytłoczeni nieszczęściem i czujemy ból po stracie, a tymczasem musimy znaleźć w sobie siłę, by zorganizować pogrzeb i pamiętać o bardzo wielu formalnościach. Dowiedz się, jak wygląda organizacja pogrzebu, o czym pamiętać i na co należy przeznaczyć pieniądze by sprawnie zorganizować pogrzeb. Z pewnością przyda się fachowe doradztwo i sprawdzony zakład pogrzebowy. Pracownicy zakładu są doświadczeni i zorganizowani, z pewnością pomogą załatwić wszystko jak należy, by uczcić pamięć zmarłego i pochować go z odpowiednimi honorami.
Organizacja pogrzebu – poradnik krok po kroku
- Stwierdzenie zgonu. W pierwszej kolejności lekarz musi stwierdzić zgon i wystawi kartę zgonu (w dwóch egzemplarzach). Jest ona istotna do wystawienia aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego.
- Przewóz ciała do kostnicy. Wykonaj telefon do zakładu pogrzebowego. Transportem zajmą się pracownicy zakładu.
- Zakład pogrzebowy będzie potrzebował dokumentów, aby sprawnie przeprowadzić organizację pogrzebu Przygotuj i dostarcz im: kartę zgonu, dowód osobisty, NIP i legitymację ZUS zmarłego oraz współmałżonka. Z pewnością przyda się także zaświadczenie z miejsca pracy lub w przypadku seniora ostatni odcinek renty / emerytury.
- Otrzymanie aktu zgonu. Udaj się do Urzędu Stanu Cywilnego, wraz z wystawioną przez lekarza kartę zgonu
oraz dowodem osobistym zmarłego. Pamiętaj, by zrobić to najpóźniej w ciągu 3 dni od daty wystawienia karty zgonu. Akt zgonu jest wystawiony w jednym egzemplarzu. Warto zapłacić i poprosić o kilka egzemplarzy. Jeden z pewnością będzie potrzebny do uzyskania zasiłku pogrzebowego.
- Wybierz się do zakładu pogrzebowego, by ustalić szczegóły dotyczące pochówku i organizacji pogrzebu.
- Ustal w Parafii, aby szczegóły związane z ceremonią pogrzebową. Zmarli są zazwyczaj chowani na cmentarzu należącym do rodzinnej parafii. Jeśli w mieście jest kilka cmentarzy, możesz wybrać cmentarz, na którym zmarły zostanie pochowany. Nabożeństwo żałobne odbywa się oczywiście w kościele parafialnym, ale również i w tej kwestii jest dopuszczalna organizacja pogrzebu poza miejscem zameldowania osoby zmarłej. Dzieje się tak m.in. w przypadku, gdy zgon nastąpił w innym mieście. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jakie są opłaty za poczyniony obrzęd pogrzebowy, ponieważ jest to indywidualna sprawa każdej parafii. Bywa, że tego rodzaju opłaty są uzależnione od sytuacji finansowej rodziny zmarłego.
- Akt w księdze osób zmarłych zostaje spisany po pogrzebie.
- Konsolacja, czyli mówiąc bardziej potocznie stypa należy do twoich indywidualnych wyborów i preferencji oraz (w obecnych czasach) od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Pamiętaj, że decyzja co zorganizowania konsolacji jest osobistą sprawą rodziny zmarłego.