Wiele osób uważa, że kondolencje należy składać wyłącznie osobiście i żadna inna forma nie jest dopuszczana. Jednak warto pamiętać, że nawet na odległość można okazać wsparcie osobie, która straciła kogoś bliskiego, a złożone kondolencje są traktowane jako wyraz szacunku. Jak wiec złożyć kondolencje na odległość, jeśli nie możemy stawić się na pogrzebie? Podpowiadamy!
Czy w ogóle należy składać kondolencje?
Pamiętajmy, że obecnie nawet jeśli nie możemy stawić się osobiście na pogrzebie, mamy wiele opcji na złożenie kondolencji. Są one ważne, ponieważ sugerują wsparcie oraz wyraz szacunku nie tylko dla osoby, która kogoś straciła. To wyraz szacunku i pamięci dla zmarłego. Dlatego, nawet jeśli nie pojawimy się na pogrzebie – kondolencje zawsze są jak najbardziej na miejscu. Pamiętajmy, że nie robimy tego dla siebie – to drobny, ale liczący się gest, dodający otuchy będącym w żałobie.
Przed wyrażaniem kondolencji często powstrzymuje nas fakt, że nie potrafimy ubrać w słowa tego, co chcemy przekazać. Rzeczywiście często te kilka słów jest nie lada wyzwaniem. Jednak pamiętaj, że czasami najprostsze słowa, ale płynące ze szczerego serca bywają lepsze niż wymyślne, sztuczne frazesy. Jedno szczere “współczuję” jest o wiele bardziej na miejscu niż długie i zawiłe wystąpienie. Warto wspomnieć, że dzięki krótkim formom zażegnamy ryzyko powiedzenia czegoś nieodpowiedniego.
Składanie kondolencji na odległość – jakie mamy opcje?
1. Złożenie kondolencji przez telefon
Telefoniczna rozmowa jest jednym z najprostszych i najpowszechniejszych sposobów na wyrażenie szczerego współczucia po stracie bliskiej osoby. To także jedna z najczęściej dopuszczanych form. Oczywiście aby wyrazić w ten sposób kondolencje, warto wybrać odpowiedni moment. Pamiętajmy, że żałobnicy mają na głowie organizacje pogrzebu. Dlatego warto wstrzymać się z kondolencjami do dnia pogrzebu. Po uroczystości i konsolacji, gdy wszyscy goście rozejdą się do domów, a żałobnicy zostają sami – najsilniej czuć stratę bliskiej osoby. Wówczas taki telefon będzie pokrzepieniem i otuchą dla pogrążonych w smutku.
Gdy dzwonisz z kondolencjami – bądź szczery i autentyczny. Nigdy nie przygotowuj sobie wystąpienia i nie czytaj swoich kondolencji z kartki.
2. Złożenie kondolencji wraz z wiązanką lub wieńcem pogrzebowym
W czasach COVID często ilość osób na pogrzebach jest ograniczona, dlatego nie możemy osobiście stawić się na pogrzebie. Z wiązankami i wieńcami przybywają nieliczni, dlatego miłym gestem będzie wyrażenie kondolencji za pomocą wiązanki, opatrzonej pogrzebową szarfą. Właśnie na niej możemy umieścić stosowny napis, wyrażający żal i wyrazy współczucia po stracie bliskiego. Dlatego coraz więcej osób wybiera pocztę kwiatową, dzięki której ma wiązanka zostaje dostarczona pod wskazany adres. Często do wiązanki dołączona zostaje karta kondolencyjna, z wyrazami otuchy dla żałobników.
3. Karta kondolencyjna
Karta kondolencyjna wysłana do żałobników zastępuje dziś formę listu z wyrazami współczucia po stracie. Karta jest bardzo dobrym i niezobowiązującym pomysłem. Możemy ją wysłać np. gdy zmarły nie był nam wyjątkowo bliski, a jedynie byliśmy z nim w niezobowiązującej znajomości. Karta do bliższej osoby powinna z kolei być mniej zdawkowa i mieć bardziej formę listu, z osobistym wyznaniem szczerego współczucia, a nie gotowym tekstem, nadrukowanym na karcie. Dlatego wiele osób do karty kondolencyjnej dołącza też krótki list z wyrazami współczucia lub deklaracją pomocy oraz wsparcia.
Kondolencje przez SMS lub email – czy wypada?
Coraz więcej osób zastanawia się, czy kondolencji nie można złożyć po prostu SMS-em, e-mailem, lub za pośrednictwem portali społecznościowych. Odpowiadamy: to niestety nie wygląda dobrze i choć jest praktykowane wśród młodych osób – ta forma złożenia kondolencji nie jest w dobrym tonie i niestety nie jest przejawem szacunku. Dlatego nie składaj kondolencji SMS-em ani e-mailem gdyż nigdy nie wiesz, jak odbierze to druga strona.
Jak podziękować za kondolencje?
Istnieje jeszcze druga strona kondolencyjnej etykiety: za otrzymane kondolencje należy podziękować. Oczywiście najlepiej zrobić to osobiście lub drogą telefoniczną. Jeśli kondolencje były złożone za pośrednictwem karty kondolencyjnej lub listu – można odpowiedzieć taką samą formą. Pamiętaj, by tekst podziękowań nie był gotowym szablonem pobranym z internetu. Wystarczy po prostu napisać kilka słów od serca.