Skip to content
Menu
Urna na Prochy
  • Strona Główna
  • Kontakt
Urna na Prochy

Tanatoturystyka i dark tourism – czyli urlop w miejscach kaźni 

Opublikowano 2022-10-302023-01-11

Czy zwiedzałeś kiedyś koloseum w Rzymie lub obóz zagłady Auschwitz? Jeśli tak, to w bardziej lub mniej świadomy sposób uprawiałeś tanatoturystykę. Już zapewne domyślasz się, że jest to zwiedzanie miejsc, które mają dużo wspólnego ze śmiercią. Groby, miejsca morderstw, katastrof, mrocznych wydarzeń i klęsk żywiołowych – to dla tantoturystów łakome kąski. Skąd się bierze fascynacja śmiercią i cierpieniem? Jakie miejsca trafiają na listę uprawiających dark tourism? 

Tanatoturystyka – czym dokładnie jest?

Termin pochodzi od greckiego słowa thanatos (śmierć). Oznacza podróże do miejsc związanych ze śmiercią i cierpieniem. Innym określeniem tanatoturystyki jest dark tourism, czyli mroczna turystyka. Polega ona na odwiedzaniu miejsc klęsk żywiołowych, zainteresowanie mrocznymi praktykami, obozy zagłady czy polami bitew i miejscami egzekucji, czy głośnych morderstw. Wbrew pozorom tanatoturystyka nie ma nic wspólnego z satanizmem i nie jest wymysłem ludzi złych lub aspołecznych. Amatorzy mocnych wrażeń to często zapaleni poszukiwacze przygód, uwielbiający adrenalinę i dreszczyk emocji.  Okazuje się, że straszne wydarzenia fascynują, ale często pomagają też docenić piękno życia i świata. Tanantoturyści często oddają też cześć i pamięć zmarłym i pomordowanym.

Jak powstał termin tanatoturystyka?

Wikipedia podaje, że termin „ciemna turystyka” został wymyślony w 1996 roku przez Lennona i Foley, dwóch członków Wydziału Hotelarstwa, Turystyki i Rekreacji Zarządzania w Glasgow Caledonian University, którzy próbowali wyjaśnić, dlaczego ludzie tak mocno interesują się miejscami kaźni i śmierci. Z kolei o „tanaturystyce” pierwszy raz wspomina w roku 1996 A.V. Seaton – profesor marketingu turystycznego na Uniwersytecie Strathclyde. Jednocześnie wyróżnił on 5 podstawowych obszarów zainteresowań tanatoturystyki:

  1. Podróże do miejsc masowej śmierci i zagłady.

  2. Odwiedzanie pomników i innych miejsc upamiętniających zmarłych.

  3. Podróże do znanych (nagłośnionych) miejsc mordów i zbrodni.

  4. Wycieczki do miejsc inscenizujących (odtwarzających) śmierć.

  5. Podróże do miejsc prezentujących temat śmierci (muzea, wystawy).

Narodziny mrocznego turysty, czyli początki tanatoturystyki

Serial „Mroczny Turysta“ (Dark Tourist) dostępny na Netflixie bije rekordy popularności. Bohater serialu uprawia właśnie tanatoturystykę, odwiedzając miejsca związane ze śmiercią, cierpieniem, zagładą. Przeprowadza rozmowy z pasjonatami dark tourism, rozmawia z człowiekiem korespondującym z mordercą, dostaje propozycję… zabicia krowy. Czy trend polegający na zamiłowaniu do motywu śmierci, swoista turystyka funeralna jest wytworem naszych czasów? Skąd wziął się mroczny turysta?

 

Okazuje się, że tanatoturystyka istnieje od zarania dziejów! Już w dawnych czasach sceny mordu i kaźni przyciągały tłumy gapiów: igrzyska rzymskie i walki gladiatorów, publiczne egzekucje, szubienice, palenie na stosie i gilotyny były formą mrocznej rozrywki.

Dziś nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często wybieramy „atrakcje turystyczne” według właśnie takiego schematu. Wakacje z dreszczykiem? Dom, w którym straszy? Wystawa narzędzi tortur? Makabryczne rytuały i przerażające, lub chociażby budzące niepokój miejsca – wszystkie są bardzo w cenie!

 

Właśnie z tego względu miejsca takie jak Koloseum w Rzymie,  9/11 Memorial & Museum w Nowym Jorku, obozy koncentracyjne, a nawet wycieczki śladami Kuby Rozpruwacza po Londynie cieszą się niesłabnącą popularnością.

 

Dark tourism – jakie miejsca w Polsce są atrakcją dla tanatoturystów?

Chcesz zostać (a może jesteś) tanatoturystą? Interesują cię miejsca i zagadnienia związane z dark tourism? Szukasz miejsc w Polsce, które są mroczne i przesiąknięte śmiercią oraz tragedią? Twoją uwagę z pewnością powinny przyciągnąć:

  • Obozy koncentracyjne (Oświęcim, Majdanek, Treblinka).
  • Grób Nieznanego Żołnierza.
  • Westerplatte.
  • Kaplica Czaszek w Czermnej.
  • Cmentarz Powązkowski w Warszawie.
  • Muzeum Kryminalistyki w Gdańsku.
  • Wystawa narzędzi tortur w Kazimierzu Dolnym

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne artykuły

  • Karta zgonu – co, gdy śmierć nastąpiła w szpitalu, w wyniku wypadku lub z innych powodów? 
  • Organizacja pogrzebu – poradnik krok po kroku
  • Urna na prochy – ile kosztuje i jaką wybrać?
  • Tanatoturystyka i dark tourism – czyli urlop w miejscach kaźni 
  • Zasiłek pogrzebowy – ile wynosi i jak go otrzymać? 
  • Życie po śmierci – jak wygląda wieczność w innych religiach? 
  • Jak złożyć kondolencje na odległość?
  • Pogrzeb w czasie pandemii. Ważne zasady, które obowiązują!

Archiwum

  • styczeń 2023
  • październik 2022
  • czerwiec 2022
  • listopad 2021
  • wrzesień 2021
  • kwiecień 2021

Kategorie

  • Pogrzeb (8)

Chmura tagów

Cena urny Cena urny do kremacji zwłok co trzeba kupić oprócz urny? czy konsolacja ma sens? Czym jest zasiłek pogrzebowy? Dark tourism ile kosztuje urna na prochy? Ile trzeba czekać na zasiłek? Ile wynosi zasiłek pogrzebowy? jakie miejsca w Polsce są atrakcją dla tanatoturystów? jakie są urny na prochy? Jak powstał termin tanatoturystyka? Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy? jaką wybrać urnę na prochy? Karta zgonu Karta zgonu a śmierć w szpitalu Karta zgonu a śmierć w wyniku wypadku Karta zgonu a śmierć z przyczyn naturalnych Komu przysługuje zasiłek? Konsolacja Koszty związane z pogrzebem Koszty związane z pogrzebem po śmierci Kremacja zwłok Narodziny mrocznego turysty Nie ma możliwości otwarcia trumny Podróże do miejsc masowej śmierci i zagłady Pogrzeb w dobie pandemii Stypa w czasie pandemii koronawirusa Tanatoturystyka Tanatoturystyka czym dokładnie jest? Tanatoturystyka i dark tourism urlop w miejscach kaźni Urna na prochy Urna na prochy - ile kosztuje i jaką wybrać? Urny ceramiczne Urny drewniane Urny kamienne Urny kompozytowe Urny metalowe Urny na prochy - rodzaje Urny wykonane z tworzywa sztucznego Zasiłek pogrzebowy Zasiłek pogrzebowy ile wynosi? Zasiłek pogrzebowy ile wynosi i jak go otrzymać? Zasiłek pogrzebowy wymagane dokumenty
©2025 Urna na Prochy | Powered by SuperbThemes & WordPress