Karta zgonu to jeden z niezbędnych dokumentów, który jest niezbędny w związku z wieloma formalnościami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. Jest ona m.in konieczna do tego, by otrzymać akt zgonu w urzędzie stanu cywilnego. Będzie jej tez wymagał zakład pogrzebowy, dlatego warto się o nią upomnieć i pamiętać.
Karta zgonu – nie zawsze prosta sprawa
Czy wiesz, kto wystawia kartę zgonu? Oczywiste jest, że robi to lekarz (najczęściej rodzinny), którego wzywamy do domu po śmierci kogoś z rodziny. To właśnie on zjawia się, by stwierdzić zgon. Ma też obowiązek wystawić kartę zgonu osoby. Jednak zdarzają się również inne okoliczności śmierci i warto wówczas pamiętać, kto powinien ową kartę zgonu wystawić i czy mamy prawo się o nią upomnieć.
Karta zgonu a śmierć z przyczyn naturalnych
Gdy śmierć bliskiej osoby nastąpiła w domu z przyczyn naturalnych, lub za sprawą choroby, powinniśmy zadzwonić po lekarza rodzinnego, który przybędzie na miejsce i potwierdzi zgon. Zadzwoń pod numer 999 lub 112. Wówczas to właśnie lekarz, który potwierdzi zgon, jest w obowiązku wystawić nam kartę zgonu zmarłej osoby.
Warto przy tym wiedzieć, że wezwane przez nas pogotowie nie ma prawa odmówić wystawienia tego dokumentu i wypisać jedynie karty informacyjnej, twierdząc, że po kartę zgonu musimy zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Karta zgonu a śmierć w szpitalu
Gdy bliska nam osoba zmarła w szpitalu, kartę zgonu wystawia lekarz opiekujący się pacjentem, dlatego nie zapomnij jej odebrać a w razie potrzeby – upomnieć się o nią. Od chwili potwierdzenia zgonu rodzina zmarłego zobowiązana jest do odebrania zwłok ze szpitalnej kostnicy.
Pamiętaj też, że niedopuszczalne jest informowanie zakładów pogrzebowych przez pracowników szpitala o śmierci danej osoby oraz udostępnianie zakładowi danych (w tym numeru telefonu) rodziny zmarłego. Taki proceder jest nielegalne. Dlatego nieprawidłowością jest sytuacja, gdy kilka chwil po śmierci bliskiej nam osoby nagle otrzymujemy telefon od zakładu pogrzebowego, z ofertą pochówku.Lekarz stwierdzający zgon może jednak udostępnić nam numer do polecanego zakładu pogrzebowego, ale odbywa się to wyłączne na naszą prośbę.
Karta zgonu a śmierć w wyniku wypadku lub przestępstwa
Cała procedura wygląda nieco inaczej, jesli śmierć kogoś nam bliskiego nastąpiła w wyniku wypadku lub przestępstwa. Okazuje sie bowiem, że wówczas wezwany do zmarłego
lekarz ma prawo odmówić wystawienia karty zgonu. Dzieje się tak, gdy np, nie morzę on jednoznacznie wskazać przyczyny zgonu i jest zmuszony skierować zwłoki
do zakładu medycyny sądowej. Często jest to konieczne ze względu na toczące się śledztwo. Wówczas zmienia się nieco cała procedura i odebranie zwłok należy skonsultować z policją lub prokuraturą. Kartę zgonu wystawi wówczas inny lekarz, czyli ten, który dokona sekcji zwłok i na zlecenie policji lub sądu, będzie mógł jednoznacznie stwierdzić przyczynę zgonu bliskiej nam osoby.